شرکت در چهارمین دوره جایزه کتاب سال یزد ثبت نام

شناسه خبر: 377            تاریخ ثبت خبر: 10 تیر 1400
مسرت، پژوهشگر یزدی:

کتاب سال استان؛ رویدادی برای افزایش انگیزه ناشران برای پژوهش درباره یزد

یزد به دلیل وجود ظرفیت‌های فرهنگی،تاریخی و هنری و هم‌چنین غنای تاریخی که دارد به وِیژه وجود آثار باستانی و گردشگری، نویسندگان را باید به این وادی سوق داده تا دربارۀ این غنا بیشتر تألیف و پژوهش کنند. اکنون که یزد جهانی شده است، این نوید را می‌تواند به نویسندگان و پژوهشگران از جمله ناشران کتاب دهد تا در زمینۀ تاریخ و فرهنگ و هنر یزد بیشتر فعالیت کنند و در این راه قدم بردارند.

ثبت جهانی یزد نویدی برای ناشران و نویسندگان یزدی است تا بیشتر درباره ظرفیت‌های تاریخ،فرهنگ و هنر یزد تالیف کنند.
وجه تمایز شهر یزد در مقایسه با دیگر شهرهای کشور وجود غنای فرهنگی و تاریخی است. این ظرفیت‌ها می‌تواند فرصتی را برای ناشران،پژوهشگران و هم‌چنین نویسندگان یزدی فراهم کند تا درباره این غنا و ظرفیت‌ها تالیف و پژوهش‌هایی را درقالب کتاب گردآوری کنند.

برگزاری رویداد مهم کتاب سال یکی از این فرصت‌های فرهنگی است که در استان قرار است برگزار شود و دست نویسندگان و ناشران را برای پژوهش و قلم زدن درباره فرهنگ،هنر و تاریخ این کهن شهر یزد که اکنون در کانون توجه جهانی قرار گرفته است ،باز گذاشته است تا بیشتر در این وادی فرهنگی فعالیت کنند.

 اکنون چهارمین دوره از کتاب سال در شرف برگزاری است، که رویدادی نوید بخش هم برای اصحاب قلم و نویسندگان یزدی وهم علاقه مندان به کتاب و کتابخوانی به ویژه در حوزه یزد شناسی می‌تواند باشد.

برای بررسی اهمیّت برگزاری رویداد مهم چهارمین دوره از کتاب سال استان و اهمیت آن با«حسین مسرّت» نویسنده و پژوهشگرسرشناس یزدی که خود هم با یک کارنامۀ فرهنگی خوبی قرار است در این رویداد مشارکت کند گفت و گو کرده که می‌خوانیم.

به عنوان یک ناشر و پژوهشگر یزدی دیدگاه شما درباره رویداد فرهنگی کتاب سال استان چیست؟

این رویداد  با ایده و پیشنهاد این جانب به اداره ارشاد اسلامی و همراهی خانۀ فرهنگ صدوقی  در استان بوده و اکنون هم در شرف برگزاری چهارمین سال آن هستیم. این رویداد می‌تواند این انگیزه را به مولفان کتاب،ناشران و حتی نویسندگان ایجاد کند تا درباره شهر یزد پژوهش و قلم بزنند.

با توجه به اینکه برای این رویداد مهم جایزۀ مهم و خوبی در نظر گرفته شده است، علاوه بر انگیزه بیشتر به ناشران و نویسندگان هزینه‌ای را که برای چاپ کتاب خرج کردند ، با این جایزه دوباره  باز یافته و انگیزه تالیف کتاب‌های دیگری را به آنها  خواهد داد. کتاب سال در استان کرمان به بهترین نحوی برگزار می‌شود و باز خورد خوب آن انتشارحدود 200  کتاب در بارۀ استان کرمان است.این رویداد فرهنگی هم می‌تواند برگزار شده و ناشران را به سوی تاریخ،فرهنگ و هنر یزد سوق دهد.

از نظر شما این رویداد برای شهر یزد چه اهمیتی می‌تواند داشته باشد؛ یزدی که اکنون دیگر شهرتی جهانی هم یافته است؟

یزد به دلیل وجود ظرفیت‌های فرهنگی،تاریخی و هنری و هم‌چنین غنای تاریخی که دارد به وِیژه وجود آثار باستانی و گردشگری، نویسندگان را باید به این وادی سوق داده تا دربارۀ این غنا بیشتر تألیف و پژوهش کنند. اکنون که یزد جهانی شده است، این نوید را می‌تواند به نویسندگان و پژوهشگران از جمله ناشران کتاب دهد تا در زمینۀ تاریخ و فرهنگ و هنر یزد بیشتر فعالیت کنند و در این راه قدم بردارند.

خود اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان با امضای قراردادی با نویسندگان کتاب در زمینه شهر یزد می‌تواند زمینه پژوهش و تحقیق درباره شهر یزد را با توجه به برند جهانی شدن آن بازکرده و به ناشران انگیزه فعالیت در این زمینه را ایجاد خواهد کرد.

در گذشته در زمینه تاریخ وهنر و فرهنگ یزد خیلی کتاب تالیف شد و پایگاه پژوهشی میراث فرهنگی  شهر یزد و سازمان میراث فرهنگی یزد در این زمینه فعالیت خوبی داشتند، ولی درحال حاضر با توجه به محدودیت اعتبارات و تخصیص نیافتن بودجه‌ای مشخص برای امر پژوهش و فعالیت فرهنگی، تألیف کتاب در زمینه شهر یزد کاهش یافته است  و قرار گرفتن فعالیت‌های فرهنگی در ردیف آخر و اختصاص نیافتن بودجه ویژه برای آن ضربه سنگینی را به حوزه فرهنگی وارد کرده است.

خود شما به عنوان یک نویسنده و پژوهشگر یزدی در دومین رویداد کتاب سال چگونه قرار است مشارکت داشته باشید؟

من با 5 عنوان کتاب در چهارمین دوره از کتاب سال مشارکت کردم و با توجه به اینکه مدیریت انتشارات «اندیشمندان یزد » هم زیر نظر من است،  انتشارات هم با بیش از 50 عنوان کتاب شرکت کرده است.

درباره وجه تمایز چهارمین کتاب سال استان در مقایسه با کتاب سال دوره نخست ، مختصری توضیح دهید؟

در چهارمین دوره از کتاب سال استان، تغییراتی در برگزاری و فراخوان دیده می‌شود در گذشته تنها ناشران یزدی مشارکت داشتند و موضوع فراخوان مختص یزد بود، ولی در چهارمین دوره از کتاب سال کتاب‌های نویسندگان یزدی، هم ناشران یزدی و هم ناشران غیر بومی که درباره یزد کتاب نوشته‌اند می‌توانند مشارکت کنند.

در این دوره از کتاب سال تنوع کتاب و موضوع کتاب بیشتر شده است تا جایی که می‌توان گفت که بیش از 10 موضوع و شاید بیشتر می‌توانند در دومین دوره از کتاب سال شرکت کنند. داوری این دوره هم کاملا بی‌طرفانه است و کتاب‌ها در یزد داوری نمی‌شود، بلکه برای داوری به خانه کتاب تهران ارسال می شود.

امتیاز شما به این خبر:
منبع خبر:‌ تعداد مطالعه: 585

دیدگاه کاربران

عناوین مرتبط با این خبر

- ارسال 752 عنوان کتاب به دبیرخانه کتاب سال استان یزد

- زمان اعلام برگزیدگان چهارمین دوره کتاب سال استان یزد اعلام شد

- همزمان با سالگرد شهادت شهید ایت الله صدوقی :چهارمین دوره کتاب سال استان یزدبرگزار می شود

- اعلام جوایز چهارمین دوره کتاب سال استان یزد

- آغاز روند برگزاری چهارمین دوره جایزه کتاب سال استان یزد

معرفی جایزه کتاب سال استان یزد جایزه کتاب سال استان یزد یادمان شهید آیت ا... صدوقی بر اساس رویکرد توسعه فرهنگی اجتماعی بنا نهاده شده است. خانه فرهنگ صدوقی، حامی و مجری برگزاری این جایزه است که هرسال همزمان با سالروز شهادت آیت الله صدوقی و روز قلم در یزد برگزار می شود. این - ادامه

  • آدرس: یزد، خیابان امام خمینی، کوچه شهید صدوقی، پلاک 4
  • کدپستی: 8913679335
  • تلفن: 0353395
  • ایمیل: pr@sadoughi.com

شبـکه های اجتماعی: